BSCI belgesi

Sosyal Sorumluluk Belgeleri

BSCI                      bsci belgesi

BSCI, Brüksel merkezli Dış Ticaret Birliği (FTA) tarafından başlatılmış, Avrupa etik kaynak kullanımı sosyal izleme sistemidir. BSCI, ILO’nun (Uluslararası İşçi Organizasyonu) işçi standartlarını temel alır ve tedarikçilerin sosyal performanslarının sürekli olarak iyileşmesini teşvik eder. Nihayi hedefi, SA 8000veya eşleniği gibi standartlarca belgelendirilmiş olmak, böylece sürdürülebilir çalışma koşullarını dünya genelinde desteklemektir.

BSCI tüzüğü şu alanları kapsar:

Yasal Uygunluk
Çalışma saatleri
Tazminatlar
Çocukların çalıştırılmasının önlenmesi
Zorla çalıştırmanın önlenmesi ve cezai tedbirler
Örgütlenme özgürlüğü ve toplu görüşme hakkı
Her tür ayrımcılığın önlenmesi
İşyeri sağlığı ve emniyeti
Yönetim Sistemleri
Çevre ve güvenlik meseleleri
BSCI DEĞERLENDİRME SİSTEMİ YAPISI

BSCI değerlendirmesi üç ana başlık altında toplanır:

Bölüm A – Ana verilerin kaydı Tedarikçilerinizin işletme ve ana verilerinin kaydedilmesi
Bölüm B – BSCI  denetimi: Temel sosyal ve çevresel gerekliliklere göre uyumun kaydedilmesi ve değerlendirilmesi. Part B’de ortaya çıkan durumlar için düzeltici çalışmaların uygulanması mecburidir
Bölüm C – Endüstri için iyi uygulamaların kaydedilmesi ve değerlendirmesi: Değerlendirmenin C Bölümü mecburidir, ancak C’de ortaya çıkan durumlar için düzeltici çalışmaların yapılması gönüllüdür.
Ön denetimin ciddi sorunları ortaya çıkardığı durumlarda, yeni denetim planlanmadan önce, düzeltici çalışmaların yapılması gerekir.

GLOBAL,BSCI için binlerce denetim gerçekleştirmiş olma tecrübesine sahiptir ve bu konudaki özel bölüm yöneticisi ile tüm ülkelerde aynı denetim standartlarının tutturulmasını sağlar. Küresel denetmenlerimiz, pek çok önemli sanayi bölgelesinde hızlı ve uygun maliyetli sonuçlar sunarlar. Ek olarak, BSCI üyelerinin, tedarik zincirinin BSCI gerekliliklerine göre izlenmesini talep ettikleri, büyük programları desteklemek üzere, özel müşteri yöneticisi tahsis edebiliriz

 

 

 

 

bsci türkiye
bsci açılımı
bsci eğitimi
bsci kriterleri
bsci belgesi
bsci platform
bsci belgesi olan firmalar
bsci prosedürleri