Prosedür

 

Devletin, gelecek üç yıllık harcamalarınızı karşılamasını ister misiniz?

 

Cevabınız evet ise aşağıda bu konu ile ilgili bütün sorularınıza cevapları bulabilirsiniz.Ancak çok kısaca izah etmek gerekirse Devlet hibe-teşvik sistemi şu şekilde işler.

 

1-         Gelecek 3 yılda ne gibi harcamalarınız olacak bunları öngörerek tespit etmelisiniz.

2-         Danışman tarafından firmanız incelenip, 3 yıl içinde yapmayı öngördüğünüz harcamalar hangi Bakanlık-Kurum-Hibe paketi içinde bulunmakta tespit edilmeli.

3-         Tespit edilen hibe-teşviklere başvurular yapılmalı.

4-         Başvurular sonunda kurumlar size ‘’ Gelecek 3 yılda yapacağınız harcamalar bizim güvencemiz altındadır’’ , ‘’ Gelecek 3 yılda şu vergilerden muafsınız’’  yazılı sözleşme-teşvik belgesi vb. verecekler.

5-         Onayı alınmış olan harcama kaleminde ‘’Harcama gerçekleşip’’ fatura-sgk tahakkuku güvenceyi veren kuruma ibraz edilecek ve % 50-60-75 oranında tutar yaklaşık 1 ay içinde SİZİN banka hesabına yatırılacaktır.Yatacak tutar GERİ ÖDEMESİZ yani HİBE dir.

6-         Alacağınız hibe ,verilen belgenin ‘’ vergiler hariç’’ ana para tutarı üzerinden ödenir.Vergilerden de muaf olmak isteniyorsa Ekonomi Bakanlığı teşvik belgesi alınmalıdır.

 

Hibe-Teşvik-Kredi veren kurumlar hangileridir?

Destekleri 15 kadar bakanlık ve bu bakanlıklara bağlı alt kurumlar dağıtmaktadır.(Kosgeb, Teydeb, Ttgv, Tübitak, Kalkınma Ajansları, AB Bakanlığı , Dtm,Tkdk,Maliye Bakanlığı, Tosyöv,Kgf ,Kültür Tur. Bakanlığı, Orman-Su işl.Bakanlığı, Gıda-Tarım-Hay.Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi.)

 

Destek kalemlerini tek tek alabilir miyim?

Destek paketleri paketler halinde verilmektedir ancak, dilerseniz paketlerde bulunan hibelerin hepsini almayabilirsiniz.Kullanmadığınız hibe kalemi için size bir yaptırım söz konusu değildir.

 

Kurumlara ait kaç adet hibe, teşvik, kredi paketi var?

Şu an mevcut 180 civarında paket bulunmaktadır.

 

Hibe oranı % kaçtır?

Pakete göre değişmekle beraber %50-60-75 oranında hibe verilir. Genelde bu oran %75 dir.

 

Geçmişte yaptığım harcamaları alabilir miyim?

Sadece DTM’nin yurtdışı destek paketinde geriye yönelik 6 aylık harcamalarınızı alabilirsiniz. Diğer paketlerde ise geçmişte yaptığınız harcamaya yeni tarihli fatura kestirmeniz halinde destek alabilirsiniz.

 

En fazla kaç hibe paketi alabilirim?

Bu konuyu Danışmanınız ile görüşünüz.

 

Hibem onaylandığında ne kadar zaman içerisinde kullanmalıyım?

36 ay içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde kullanmadığınız hibe kalemi iptal olur. Ancak size bir yaptırım söz konusu değildir.

 

Hibe paketlerini nasıl seçmem gerekir?

Gelecek 3 yılda yapmayı düşündüğünüz harcamalarınızı tespit ederek bunların hangi hibe paketleri içinde olduğunu belirlemelisiniz. EN ALTTA ŞİRKETİNİZE UYGUN DESTEKLER BULUNMAKTADIR.

 

Baştan para alabilir miyim? Ödeme nasıl yapılmaktadır?

Devlet, müracaat ettiğiniz anda baştan herhangi bir nakit ödeme yapmaz. Ödeme alabilmeniz için aşağıdaki yönergeleri yerine getirmelisiniz.

 • Uygun hibe paketlerini tespit ederek kurumlara müracaat edilmelidir.
 • Kurum tarafınıza , 3 yıl içinde yapacağınız harcamaların devlet güvencesi altında olduğuna dair bir sözleşmeyi verecektir.
 • Bu sözleşmenin alınmasından sonra 3 yıl boyunca dilediğiniz zaman harcamanızı gerçekleştirip, bununla ilgili evrakı (fatura, sgk tahakkuku) kuruma ibraz etmeniz halinde, hibeniz karşılıksız ve geri ödemesiz olarak banka hesabınıza 15-30 gün içerisinde yatırılır.

 

Yapacağım harcamanın vergisini de devlet hibe olarak veriyor mu?

Hibeler, vergiler hariç tutar üzerinden ödenir.

Örnek : Kdv dahil 118 tl lık bir faturanın 75 tl’sını hibe olarak alabilirsiniz. Ancak Ekonomi Bakanlığının teşvik paketini alarak kdv-gümrük vergisi-harçlar-fon kesintileri-gelir vergisi-sgk ödemelerinden muaf olabilirsiniz.Adı geçen paketi almanız halinde faturayı size kesen şirket,keseceği faturaya ‘’kdv’den muaftır.’’ yazacaktır. Böylelikle 118 liralık faturanız 100 liraya düşecek, bunun da 75 lirasını diğer kurumdan hibe olarak geri alabileceksiniz.Böylece 118 Tl.lik bir faturada sizin cebinizden çıkan tutar 25 Tl. olacaktır.

 

Hibe paketimin onaylanması ne kadar sürer?

Ortalama süre, pakete göre değişmekle beraber, toplam olarak 10-60 gündür.

 

Hizmeti mukabili danışmana ne kadar ödeyeceğim?

Her pakete göre değişmektedir.Bu ödeme ” İş yapıldıkça alınacak”  2-3 eşit taksitte yapılır.

 

Ön bilgi vermek için ödeme talep ediyor musunuz?

Uzmanlarımızın telefonla verdikleri bilgi için bir ödeme talep etmiyoruz ancak,ofislerimizde-sizin şirketinizde uzmanlarımıza DANIŞMAK ise ücrete tabidir. Bu ücret bizimle çalışmanız halinde ilk yapacağınız ödemeye mahsup edilir.

Takdir edersiniz ki biz kar etme amacı ile kurulmuş bir şirketiz.Sermayemiz ise BİLGİ ‘dir.Ücretsiz bilgi alınmasına engel olunması -zamanımızın çalınmasına engel olmak amacı ile böyle bir uygulamamız bulunmaktadır.

 

Danışmana ödediğim tutarı da devletten alabilir miyim?

Evet, çoğu hibe paketinde danışmanlık hibesi de bulunmaktadır. Bu sebeple danışmana ödediğiniz tutarında %75’ine kadarını geri alabilirsiniz.

 

Danışmanın benim adıma yapacağı başvuruların neler olduğunu açıklar mısınız?

 • Ön müracaat : Bu aşamada firmanızın evrakları-ön müracaat formları-dilekçeleri-projeleri sunulur. Kurum ön müracaatı değerlendirip firmanıza destek verip vermeyeceğini bildirir.
 • Ön müracaatı kabul olmuş firmanın destek almak için gerekli olan ANA PROJE-DÖKÜMANTASYONU kuruma sunulur.
 • Kurum heyeti önünde firmanızın desteklere neden ihtiyacı olduğu anlatılmak üzere çağırılırsınız.Burada desteğe neden ihtiyacınız var sözlü savunma yapılması istenir.Bu sizin adınıza bizim tarafımızca yapılır.

Görüldüğü üzere sizin adınıza yapılacak işlemler yukarıda anlatılmıştır.Bu işlemleri kendiniz yapmak isteyebilir ya da tüm işlemlerin yapılmasını bize bırakabilirsiniz.Tercih sizin……..

 

Danışmana ödediğim tutar hibe çıkmaması halinde bana geri ödenecek mi?

Yukarıda anlatılan kurumlara ön müracaat sonrası kurumların size destek vereceği beyan edilirse geri ödeme yapılmaz ancak,ön başvuru sonrası destek alamazsınız denilmesi halinde ilk alınan ödeme 2 gün içinde aynen geri iade edilir.

 

Hibe desteği yanında kredi de almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bazı paketlerin içerisinde krediler de mevcuttur. Öncelikle hibe paketine müracaat edip hibenizin onaylanması akabinde krediye başvurabilirsiniz.

 

Kredimin onaylanması durumda parayı nereden alacağım?

 

 • Kuruma müracaat ederek kredi faiz desteğinizi onaylatınız.
 • Bir bankaya müracaat ederek kredinizi onaylatınız.
 • Kredinizi bankadan alarak kullanmaya başlayınız, ana parayı belirtilen vadelerde bankanıza geri ödeyiniz.Kredinizin faizlerini ise kurum ödeyecektir.

 

Başlamak için ne yapmalıyım?

 • Öncelikle kendinize uygun hibe paketlerini tespit ediniz.
 • Danışman ile sözleşme imzalayınız.
 • Danışmana sunulmak üzere firma evrakları ve proforma faturaları hazırlayınız.

Bu kadar, geri kalan her şey ile danışmanınız ilgilenecektir.

 

Etiketler

Devlet hibeleri 2016

Devlet destekleri 2016

Teşvikler 2016